Skip to content

Snoop Dogg

1971 doğumlu Cordozar Calvin Broadus Jr, namıdiğer Snoop Dogg, gençlik yıllarını Long Beach, Kaliforniya’da geçirmesinin doğal sonucu olarak, 1980’lerin son bölümünde Batı Yakası hip-hop müziği içerisinde büyük atılım yapan gangsta rap akımının etkisi altında ilk çalışmalarını yapmaya başladı.

Hip-hop sahnesinin duayenlerinden Dr. Dre’nin 1992’de kendisini keşfetmesi ve “The Chronic” albümünde geniş yer vermesiyle büyük dikkat çeken Snoop Dogg, sonraki dönemde büyük bir üretkenlik ve istikrar kazanarak hızla rap dünyasının en ünlü yıldızı konumuna geldi.

Snoop Dogg’un bu etkileyici başarısında, sözlerindeki özlü kafiyeler ve yorumundaki karakteristik ağır ezgi kadar, müziğinde Dr. Dre’nin öncüsü olduğu G-funk alt türünü benimsemesinin etkisi bulunmaktadır.

1990’ların son kısmında gangsta rap’in düşüşe geçmesiyle Snoop, daha sakin ve lirik bir anlayışa bürünerek hem müziğinde hem de imajında yenilenmeye gitti. 2000’li yıllarla birlikte Snoop Dogg artık bir müzisyenden daha fazlası oldu; kültürel bir ikon, bir fenomen haline geldi.

Snoop, 2012’de yaptığı Jamaika seyahati sonrası, Rastafari hareketine katıldı ve buna bağlı olarak sahne adını Snoop Lion olarak değiştirdi. 2013’te yeni sahne adıyla, prodüktörlüğünü Diplo’nun yaptığı reggae albümü “Reincarnated”ı Sony Music etiketiyle yayınladı. Albüm, ABD reggae listelerinde zirveye oturdu. Aynı yıl içinde bir isim değişikliği daha yaptı ve Snoopzilla adı altında modern funk yıldızı Dâm-Funk ile bir iş birliği yaptı.

2015’te, Pharrell Williams’ın yapımcılığını üstlendiği ve yine Sony Music’ten yayınlanan “Bush” albümüyle hip-hop’a ve Snoop Dogg ismine geri döndü. İlk single çalışması “Peaches N Cream” olan 13. stüdyo albümü “Bush”ta Snoop Dogg’a Stevie Wonder, Justin Timberlake, Robin Thicke, Charlie Wilson, Kendrick Lamar, Gwen Stefani, Rick Ross ve T.I. gibi isimler eşlik etti. “Bush”, hip-hop listelerinde ABD’de 1, İngiltere’de 2 numaraya kadar yükseldi.

Bu güne kadar 14 stüdyo albümü, 17 derleme albüm ve 4 soundtrack albümü çalışması yapan Snoop Dogg’un içlerinde American Music Awards’un da olduğu 26 ödülü, ayrıca 18 Grammy adaylığı bulunmaktadır.

Snoop Dogg, kariyeri boyunca 2Pac, Eminem, Wiz Khalifa, 50 Cent, Akon, DMX, Nate Dogg ve Ice Cube gibi isimlerle de ortak çalışmalara imza attı.

Dünyayı döndüren şey hip-hop’tır.” – Snoop Dogg


Back to Top