Skip to content

Daft Punk

İki Parisli lise arkadaşı Thomas Bangalter ve Guy-Manuel de Homem-Christo‘nun yeteneklerini birleştirmesiyle 1993’te oluşturulan Daft Punk, French house hareketinin parçası olarak 1990’ların son döneminden itibaren kayda değer bir popülerliğe ve önemli uluslararası başarılara ulaştı. House müzik unsurlarını funk, techno, disco, indie rock, synthpop ve hip-hop etkileriyle benzersiz biçimde harmanlayan ikili, gösterişli robotik başlıklar takarak oluşturdukları ve müzikleriyle ilintilendirdikleri görsel kimlikleriyle de evrensel boyutta tanındı.

1997’den 2011’e kadar 3 stüdyo albümü, 3 remix albümü, 2 canlı performans albümü, 1 soundtrack albümü ve  1 derleme albüm çalışması yapan Daft Punk, 2013’te Sony Music ile anlaşarak birçok eleştirmen tarafından 20 yıllık kariyerlerinin en iyi albümü olarak nitelendirilen “Random Access Memories”i  yayınladı. Pharrell Williams ve Nile Rodgers ile iş birliği yaptıkları ve albümün çıkış single’ı olan “Get Lucky” uluslararası bir fenomen haline gelerek 32 ülkede listelerin zirvesine yerleşti. 2013 Grammy Ödülleri’nde “Random Access Memories”, içinde “Yılın Albümü” ve “Yılın Kaydı” (Get Lucky) de bulunan 4 ödül aldı.

Fransız ikili ayrıca, Kanye West, Jay-Z, Franz Ferdinand, The Chemical Brothers, Giorgio Moroder, The Weeknd ve N.E.R.D. gibi birçok sanatçıyla farklı iş birlikleri yaptı.

1990’larda French house’da çığır açan, 2000’lerde elektronik müzikte trendleri belirleyen ve son olarak 2010’larda ana akım başarıya ulaşan Daft Punk , bir nevi evrim sürecinin yaşandığı 20 yılı aşkın bu süre içinde her zaman elektronik müziğin en etkili ve güçlü ikonlarından biri olarak kaldı.

“Müzik, etrafında bir evren kurmak istediğimiz bir taşıyıcı.” – Thomas Bangalter

Back to Top