Skip to content

Gustavo Dudamel

Gustavo Adolfo Dudamel Ramírez, 26 Ocak 1981’de Venezuela’nın Barquisimeto şehrinde doğdu. Ses eğitimi veren ve trombon çalan ebeveyleri arasında genç yaştan itibaren müzik eğitimine başladı. Venezuela’daki müzikal eğitimi programı olan El Sistema‘ya dahil oldu ve 10 yaşında keman çalmaya başladı. José Luis Jiménez de eğitmenleri arasındaydı. Latin-Amerika Keman Akademisi’nde eğitimini sürdürdü.

1995 yılında orkestra şefi olabilmek için, önce Rodolfo Saglimbeni‘den daha sonra da José Antonio Abreu‘dan eğitim almaya başladı. 1999 yılında Venezuela’nın ulusal gençler orkestrası olan Venezuela Simon Bolivar Filarmoni Orkestrası‘na müzik yönetmeni olarak atandı ve pek çok ülkede konserler verdi. 2002 yılında Buenos Aires‘te Charles Dutoit‘tan ve 2003’te Salzburg‘ta ve Berlin‘de Simon Rattle‘den eğitim aldı.

1 Ocak 2017 tarihinde Viyana Filarmoni Orkestrası‘nın geleneksel yeni yıl konserinde orkestra şefi olarak görev almıştır.

2009-2010 yılları arasında Los Angeles Philharmonic Orkestrası adında 30 yaş altında, major bir orkestranın ilk şefi olma ünvanını elde eden Gustavo Dudamel 2017 yılındali albümün en heyecan verici detaylarından biri olarak göze çarpıyor.

Back to Top