Skip to content

A Tribe Called Quest

Hip-hop tarihinin en efsanevi gruplarından biri olarak kabul edilen A Tribe Called Quest’in temelleri MC / prodüktör Q-Tip (Kamaal Ibn John Fareed) ve MC Phife Dawg (Malik Izaak Taylor) tarafından Queens, New York’ta atıldı; daha sonra 1985’te ikiliye lise arkadaşları DJ / prodüktör Ali Shaheed Muhammad ve MC Jarobi White da katıldı.

ATCQ, 1980’lerin son bölümünde, De La Soul ve Jungle Brothers ile birlikte The Native Tongues hip-hop kolektifini kurdu ve birlikte yaptıkları başarılı çalışmalarla isimlerini daha geniş kitlelere duyurmaya başladılar.

Grup, 1989’da Sony Music ile anlaşarak ertesi yıl ilk stüdyo albümü “Peoples Instinctive Travels and the Paths of Rhythm”i yayınladı. 1998 yılına kadar Sony Music’ten 4 albüm daha (“The Low End Theory”, “The Midnight Marauders”, “Beats, Rhymes and Life”, “The Love Movement”) yayınlayan ATCQ, “Bonita Applebum”, “Can I Kick It?”, “I Left My Wallet in El Segundo”, “Scenario”, “Check The Rhime”, “Jazz (We’ve Got)”, “Award Tour” ve “Electric Relaxation” başta olmak üzere çok sayıda hip-hop klasiğine imza attı.

ATCQ, 1998’de 5. stüdyo albümünü yayınladıktan sonra altın çağında ayrılmaya karar verdi ve üyeleri farklı solo projelere atıldı. 8 yıl sonra, 2006’da tekrar bir araya gelerek başta ABD olmak üzere dünyanın farklı noktalarında konserler vermeye ve festivallerde sahne almaya başladılar.

Kasım 2015’te The Tonight Show Starring Jimmy Fallon programında bir araya gelerek performans sergileyen ATCQ, o hafta 18 yıl aradan sonra yeni albüm çalışmalarına başladı. Kayıtlar devam ederken Phife Dawg’un 22 Mart 2016’da hayatını kaybetmesi sonrasında albüm, diğer grup üyeleri tarafından tamamlandı. Busta Rhymes, Jack White, Elton John, Anderson Paak, Kendrick Lamar ve André 3000’ın gruba eşlik ettiği 6. ve son ATCQ stüdyo albümü “We got it from Here… Thank You 4 Your service 11 Kasım 2016’da Sony Music etiketiyle dinleyiciyle buluştu.

25 yılı aşkın kariyeri boyunca 6 stüdyo albümü ve 5 derleme albüm yayınlayan, ayrıca unutulmaz ve enerjik sahne performansları sergileyen ATCQ, Billboard ve VH1 gibi uluslararası platformlar tarafından birçok özel başarı ödülüyle onurlandırılmıştır.

Hip-hop müzikte çığır açan grup, De La Soul, Jungle Brothers, Queen Latifah, J Dilla, The Pharcyde, Beastie Boys, Busta Rhymes ve Raphael Sadiq başta olmak üzere sayısız müzisyenle iş birlikleri yapmıştır.

Afrika kültüründen aldıkları ilham ile caz esintilerini özgün sanatsal yaklaşımlarıyla birleştiren ATCQ, 1990’larda özellikle Batı Yakası’nda hip-hop müziğe hakim olan agresif yapının tam tersi bir duruş sergileyerek Doğu Yakası’nda sonraki dönemin hip-hop sound’u için belirleyici ve yönlendirici oldu. ATCQ, bu yönüyle alternatif hip-hop’ın öncülerindendir ve aralarında Kanye West, The Neptunes, Common, The Roots ve Jill Scott’ın da bulunduğu pek çok yenilikçi sanatçı ve prodüktöre ilham veren gruplardan biri olarak görülmektedir.

Ritimde aşırılık, evet, duyduğunuz şey bu. Bu yüzden kulaklarınızı temizleyin ve sadece söylediklerimizi dinleyin.” – ATCQ


Back to Top