Skip to content

Alicia Keys

1981’de Alicia Augello Cook adıyla Hell’s Kitchen, New York’ta dünyaya gelen Amerikalı şarkıcı, söz yazarı, prodüktör, oyuncu ve aktivist Alicia Keys, henüz 7 yaşında piyano ile tanıştı ve 11 yaşında kendi şarkılarını yazmaya başladı. Klasik ve çağdaş R&B’yi özgün yorumuyla harmanlayan genç sanatçı birçok çevre tarafından beğeniyle karşılandı.

Alicia Keys, ilk stüdyo albümü “Songs in A Minor”ı 2001’de Sony Music etiketiyle yayınladı. Listelere 1 numaradan giriş yapan albüm, dünya çapında 12 milyonun üzerinde satarak çok büyük bir başarıya ulaştı; Alicia ise, o yılın en çok satan yeni sanatçısı ve en çok satan R&B sanatçısı ünvanlarını elde etti. Albümde yer alan “Fallin’” şarkısı, aylarca Billboard listesinde zirvede yer aldı ve sonunda yılın şarkısı seçildi. 2002’de, aynı albüm Alicia Keys’e 5 Grammy Ödülü birden kazandırdı.

You Don’t Know My Name”, “If I Ain’t Got You” ve “Diary” gibi hit single’ların yer aldığı ve toplamda 8 milyon satışa ulaşan ikinci stüdyo albümü “The Diary of Alicia Keys” 2003’te yayınlandı ve müzik listelerinde 1 numaraya oturdu. Usher’ın kendisine eşlik ettiği “My Boo” şarkısı, Alicia Keys’in zirveye yükselen ikinci single çalışması oldu. Bu albümüyle Alicia Keys, 2005’te 4 Grammy Ödülü daha kazandı.

Üçüncü stüdyo albümü “As I Am”, 2007’de yayınlandı ve dünya çapında 5 milyonun üzerinde satıldı. Pop esintileri gösteren albüm, Alicia Keys’e 2 yeni Grammy Ödülü kazandırdı; hem albüm, hem de “No One” şarkısı listelerde zirveye oturdu.

2009’da piyasaya sürülen “The Element of Freedom” albümüyle İngiltere listelerinde ilk kez zirveye çıktı. Aynı yıl, Jay Z ile iş birliği yaptığı “Empire State of Mind” şarkısı 1 numaraya yükselen dördüncü single çalışması oldu ve bu şarkı ile 2010 yılında en iyi rap düeti ödülünü kazandılar.

2012 tarihli 5. stüdyo albümü “Girl on Fire”, aynı zamanda Alicia Keys’in Billboard listelerinde 1 numaraya yükselen beşinci albümü oldu.

4 yıllık aradan sonra, 2016’da, 6. stüdyo albümü “HERE”, önceki albümleri gibi Sony Music etiketiyle yayınlandı. Kendisi için en çok önem taşıyan konulara dair bakış açısını açık yüreklilikle ortaya koyduğu albümde Keys, yetiştiği şehir olan New York’tan hikayelere, müziğin hissiyatına ve günümüz dünyasının kültürel iklimine ışık tutuyor.

Alicia Keys, kariyeri boyunca 15 Grammy Ödülü başta olmak üzere birçok ödül kazandı; albümleri 35 milyon, single’ları ise 30 milyonun üzerinde satış yaptı. VH1 ve Billboard gibi platformlar tarafından defalarca müzik tarihinin en iyi R&B sanatçıları arasında gösterildi.

Keys, Jay Z’nin yanı sıra Beyoncé, A$AP Rocky, Kanye West, Adam Levine, Kendrick Lamar, John Legend, Emeli Sandé, Frank Ocean, Eve, Jack White, Nas, Mos Def, Nicky Minaj, John Mayer ve Jennifer Hudson gibi birçok sanatçıyla iş birlikleri yaptı.

Müzik kariyerinin haricinde, The Cosby Show, Empire, Smokin’ Aces, The Nanny Diaries ve The Secret Life of Bees başta olmak üzere birçok televizyon dizisi ve sinema filminde rol aldı.

Soul müzik ebedidir.” – Alicia Keys

Back to Top