Skip to content

John Legend

1978’de John Roger Stephens adıyla doğan Amerikalı R&B / soul sanatçısı John Legend, henüz 5 yaşında piyano çalıp şarkı söylemeye başladı. 1999’da üniversiteyi bitirdikten sonra New York’a taşınan John Legend, solo kariyerine başlamadan önce adını Kanye West, Jay-Z, Alicia Keys, Mariah Carey, Janet Jackson, T.I., Lil Wayne, Lauryn Hill ve Twista gibi sanatçılar ile yaptığı iş birlikleriyle duyurdu.

John Legend’ın, ilk stüdyo albümü “Get Lifted” 2004’te Sony Music etiketiyle yayınlandı. Yılın en iyileri arasında gösterilen “Ordinary People” şarkısının da bulunduğu albüm, Billboard listelerinde ilk 5’e girme başarısını gösterdi ve sanatçıya 3 Grammy Ödülü kazandırdı.

2006’da yayınlanan 2. albümü “Once Again” listelerde 3 numaraya kadar yükseldi. Dünya çapında bir üne ulaşan Legend, aynı yıl Super Bowl, NBA All-Star, MLB All-Star maçlarında sahne aldı.

2007’de Songwriters Hall of Fame tarafından müzik endüstrisinde önemli etki bırakan genç müzisyenlere verilen Hal David Starlight Ödülü’nü aldı.

İki yıl aradan sonra piyasaya sürdüğü, daha pop temelli “Evolver” albümü de önceki iki albüm gibi ABD’de R&B / hip hop listelerinde zirveye çıktı. André 3000 ile birlikte seslendirdiği “Green Light” şarkısı albümün öne çıkan hit şarkısı oldu.

Legend, hip hop / neo soul grubu The Roots ile birlikte 2010’da “Wake Up!” albümünü yayınladı. “Shine” ve “Hard Times” gibi hit’leri içeren albüm, eleştirmenler tarafından büyük beğeniyle karşılandı ve 3 Grammy Ödülü kazandı.

2013’te, prodüksiyonunda Kanye West’in de büyük katkısı bulunan 5. albümü “Love in the Future” yayınlandı. John Legend, bu albümle üst üste beşinci kez listelerde ilk 10’a girmeyi başarırken albümdeki “All of Me” parçası, 1 numaraya çıkan ilk şarkısı oldu.

“Selma” filminin soundtrack albümü için rap sanatçısı Common ile birlikte yazıp seslendirdiği “Glory” şarkısı 2015’te ikiliye Oscar, Altın Küre ve Grammy ödüllerini kazandırdı.

John Legend, Aralık 2016’da beşinci solo stüdyo albümü “DARKNESS AND LIGHT”ı yayınladı. Chance the Rapper, Brittany Howard (Alabama Shakes) ve Miguel gibi sanatçılarla iş birlikleri de bulunan albümün prodüktörlüğünü ise Blake Mills (Alabama Shakes) üstlendi. Albümün çıkış şarkısı “Love Me Now” dünya çapında bir hit haline geldi.

Kariyeri boyunca toplamda 10 Grammy Ödülü kazanan John Legend’ın ayrıca Kid Cudi, Lupe Fiasco, Rick Ross, Jamie Foxx ve Lindsay Stirling gibi sanatçılarla da iş birlikleri bulunuyor.

Müziğimle insanları harekete geçirmek istiyorum.” – John Legend

Back to Top